Historie obcí a přilehlého okolí

270 let školy ve Stružnici

Dne 20. září 2017 uplynulo desáté výročí založení těchto stránek, proto jsem si pro vás připravil unikátní zprávu s jedním velmi významným výročím pro historii obce Stružnice. Jedná se o zprávu ze stružnické farní kroniky, kde je zmíněn rok 1747 jako rok stavby stružnické školy. Letos tedy uplynulo 270 let od založení školy ve Stružnici.

Stružnice čp. 93, bývalá školní budova

Stará škola stojí téměř uprostřed vesnice Stružnice a byla postavena v roce 1747 ze dřeva. V roce 1859 novou přestavbou zvětšena, a sice obytná světnice v kuchyni (na severní straně) z cihlových, ostatní části jsou všechny ze dřeva. Školní budova stojí průčelím na jih, je pokryta šindelem, v dolním podlaží má devět oken, v horním sedm. Tři okna pokoje učitele vedou na východ a dvě na jih. V roce 1860 je škola v nejlepším stavu. Odhadní cena školy v roce 1860 je 500 Florinů.
Ostatní inventář: školní lavice pro chlapce zhotoveny ze starých lavic – sedm kusů, odhadní cena 9 Fl, totéž pro dívky zcela nové, sedm kusů, odhadní cena 16 Fl. Černá tabule 1 kus – 40 krejcarů. Nástěnná mapa litoměřického a části mladoboleslavského okresu 1 kus – 2 Fl, 20 kr. Malý globus (průměr 3 couly) 1 ks – 1 Fl. Dvě mědirytiny ve skle s černým dřevěným rámem, představující Ježíše na kříži 1 ks – 18 kr., Jeho Majestát Franz Josef –  18 kr. Školní předpisy zasklené v černém leštěném rámu – 50 kr. Písmena a tabulky pro první výuku čtení 1 Fl. Oblý stůl se zásuvkou, bíle natřený – 1 Fl. Stará, již opotřebovaná židle bez nátěru – 10 kr. Školní katalogy pro týdenní žáky a opakující žáky z roku 1849/50 v rozsahu 22 ks, psané, první svazek tištěný – 50 kr.
Celkem: 532 Florinů 6 Krejcarů

 

To jsou fotografie rubu a líce autentické břidlicové destičky, která byla v té době používána k výuce. Čtverečkovaná strana byla používána k výuce počtů a řádkovaná strana se používala na psaní. Na destičku se běžně psalo molybdenitovým kamínkem, nebo olůvkem a napsané se mazalo houbičkou, nebo obyčejným hadříkem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..