Historie obcí a přilehlého okolí

Čápi v Jezvé

2018

Odkaz pro Google Chrom na web kameru pro sledování hnízda

4. dubna večer se na hnízdě objevil i druhý čáp

3. dubna pozdě odpoledne se na hnízdě objevil první čáp

Konečně jaro a s ním přiletěli i čápi. Tento byl viděn ve Stružnici za statkem, ale není jisté, že je to náš jezvecký. 

Od 28. března je web kamera sledující hnízdo v provozu. Najdete ji na https://www.youtube.com/ do vyhledávání napište Čápi Jezvé


2017

Dne 26. března přiletěl první čáp

Dne 31. března přiletěl i druhý čáp

Dne 4. června bylo zjištěno, že mláďata jsou čtyři

Dne 21. července mladí čápi vylétli ze hnízda

Dne 13. 10 2017 jsem obdržel velice smutnou zprávu. Asi před sedmi týdny bylo nalezeno jedno z jezveckých čápat mrtvé. Čápě zemřelo po zásahu el. proudem v 1 500 km vzdáleném Tureckém městě Marmara Ereğlisi https://goo.gl/maps/ZGMsPMdRtcF2. Podle manželů Jahodových se občas stává, že mladí čápi svůj první tah na zimoviště nepřežijí. Přejme si, aby alespoň ostatní tři měli více štěstí.

ZÁCHRANNÁ AKCE ČÁPŮ BÍLÝCH V JEZVÉ

Dne 20. června 2017 při pravidelné kontrole čapích hnízd bylo zjištěno podivné chování mláděte v hnízdě na komíně v Jezvé. To vykazovalo omezený pohyb z důvodu omotání vlascem. Na základě této skutečnosti byla zorganizována záchranná akce. Byl osloven majitel pozemku pod komínem, pan Kotyšev aby povolil vjezd těžké techniky na jeho pozemek. Byli požádáni HZS v České Lípě o poskytnutí pomoci s
autoplošinou. Dne 21. června 2017 proběhla u hnízda záchranná akce. V 18.00 hod se zde sešli, Stráž přírody Miroslav Půlpán, organizátoři záchranné akce manželé Daniela a Zdeněk Jahodovi, ornitolog kroužkovatel ing. Pavel Kurka a profesionální hasiči z České Lípy se svojí těžkou technikou. Hasiči pomocí plošiny sundali mláďata dolů a došlo ke kontrole zdravotního stavu mláďat se zaměřením na vlasec.
Předpověď se potvrdila, jedno mládě bylo omotané vlascem a druhé mělo polklý vlasec, který mu koukal ze zobáku. Na vlasci naštěstí nebyl háček, tak se ho podařilo bez problémů vytáhnout. Po ošetření byla všechna čtyři mláďata změřena, okroužkována a byl konstatován jejich výborný fyzický stav. Celou akci sledoval ze vzduchu jeden z rodičů. Mladí čápi byly poté vyneseni do hnízda a při kontrole skrze web kameru u nich za chvíli seděli rodiče.

 Stráž přírody České středohoří Miroslav Půlpán a Petr Fletcher

         

6 komentářů u Čápi v Jezvé

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..