Firma Franz Wöhle & synové
Firma František Wöhle & synové byla založena roku 1797 v Jezvé. Synové zakladatele firmy se jmenovali Eduard a Ferdinand. Firma patřila k největším v Jezvé a s 80 zaměstnanci byla pravděpodobně největším zaměstnavatelem. Firma byla zaměřena na textilní průmysl a sídlila v továrničce, ve které dnes sídlí stavebniny a zahradnictví Milan Hájek. Jednalo se o parní bělidlo, barvírnu a tiskárnu bavlněných přízí. Kromě samotné továrny v Jezvé patřila firmě ještě pobočka v Červeném Hrádku u Jirkova, kde se nacházela přádelna bavlny a dále dva obchodní domy v Jezvé. Úspěch firmy byl založen na tradici, poctivé a kvalitní práci, jak o tom svědčí udělení zlaté medaile z jubilejní všeobecné zemské výstavy v Praze z roku 1891, která se stala přehlídkou rozvoje a vyspělosti českého průmyslu a české podnikavosti. Němečtí podnikatelé tuto výstavu většinou bojkotovali a tak se František Wöhle pravděpodobně cítil býti Čechem, (jak vidno češtinu také používal ve své obchodní korespondenci) anebo to byl jeden z mála německých podnikatelů vystavujících na této výstavě. V roce 1924 provozoval tuto továrnu jezvecký občan Georg Spatzier.
Jedna z prvních dochovaných fotografií továrny Franz Wöhle & synové
Zpráva z Deutsche Leipaer Zeitung
Poděkování
Dělnictvo firmy Franz Wöhle a synové v Jezvé se cítí být zavázáno veřejně vyslovit své nejsrdečnější a největší díky svému ctěnému panu šéfovi za jeho laskavou a činorodou péči poskytnutím vánočního dárku – vyrovnávacího příspěvku a jiných úlev. Dělnictvo umí ze srdce ocenit péči v těžké době v celém jejím dosahu.
Jezvé, v prosinci 1915
O tom, že si firma vážila svých zákazníků a obchodních partnerů se můžeme přesvědčit z detailu firemní účtenky níže z roku 1894.
Účtenka je umělecky zpracovaná, krasopisně napsaná a plná úcty k zákazníkovi.
Další firemní účet. Bohužel se mi nepovedlo určit jeho stáří
Korespondenční lístek z roku 1924.
Další obálka z firemní korespondence z 11. 9. 1908
Dva firemní korespondenční lístky
Hlavička firemního papíru, po válce ho na Národním výboře v Jezvé otočily a používali pro svoje účely.
Originální raznice z továrny Wöhle a synové. Byla používána pro tisk vzorků na plátno.
Originální raznice, která se dochovala do dnešních dnů. Byla používána pro tisk vzorků na plátno.
Bohužel, raznici v roce 2010 odnesla velká voda.
Nádherná novogotická kaple z roku 1896 nacházející se na místním hřbitově, je jednou z našich posledních památek na doby dávno minulé. Je místem posledního odpočinku těchto pánů: Franz Wöhle – zakladatel firmy a pánové Eduard a Ferdinand Wöhle jeho synové.
Na náhrobku uvnitř kaple jsou tři zcela nepůvodní skleněné desky, které by podle mého názoru být nahrazeny deskami se jmény a nacionály tří mužů kteří kapli nechali vystavět. Výhledově se počítá s rekonstrukcí kaple a nezbývá nám, než si přát, aby rekonstrukce proběhla co nejdříve a byla co nejodborněji provedena.
Kaple je dnes v hrozném stavu, stěny protínají praskliny hrozící zřícením kaple, vitráže jsou vytlučené, vnitřní malbu smývá voda a vlhkost, kovaný plůtek okolo kaple je poškozen rzí.
………………………………………………………….
V archivu v České Lípě se mi podařilo nalézt tuto zprávu z tisku o neštěstí v továrně z roku 1913.
29. května o polední přestávce manipuloval v kanceláři továrny firmy Wöhle 19 letý úředník Čapek s dynamitovou patronou, která explodovala. Čapek na to nebyl připraven. Pravé oko je vyraženo, levé zraněno, kromě toho bylo roztrháno více prstů a jeden utržený. Nešťastný muž byl převezen sanitou do českolipské nemocnice.
………………………………………………………………
Jedna zajímavost z matriční knihy Jezvé.
Dne 3. března 1881 se Franzi Wöhlemu narodil syn Eduard Ferdinand Andreas Wöhle. Pokřtěn byl dne 13. března v Jezvé a za kmotra mu byl sám moskevský bankéř Josef Zenker z Novosedla. Bohužel mu to mnoho štěstí nepřineslo a Eduard Ferdinand Andreas dne 14. května 1881 ve věku dvou měsíců zemřel.
Napsat komentář