Historie obcí a přilehlého okolí

Spolek válečných veteránů

Článek z PRAGER ABENDBLATT o oslavě 45. výročí založení spolku

V neděli 18. května 1913 se konala v Jezvé oslava 45. let založení spolku veteránů a vysvěcení druhé vlajky spolku, u této příležitosti bylo město slavnostně vyzdobeno císařskými vlajkami, věnci a slavnostními bránami. Na náměstí byl postaven krásný polní oltář a nádherná slavnostní tribuna. Jako čestní hosté se dostavili: Rada zastupitelství Schmidt z České Lípy, říšský rada a zemský delegát Peter Krützner z Lovosic, c.k.kapitán Spatzier s c.k. poručíkem Bauerem z Josefova, starosta Pietschmann se zastoupením obce a místní školní rada z Jezvé, ředitel školy Krombholz a další.

Funkci kmotry vlajky vykonala manželka c.k. kapitána Spatzier z Josefova, obklopená a doprovázena značným počtem čestných dam a pannami, které se ozdobily žlutočernými šerpami.

Oddíl měšťanských ostrotřelců v Žandově se dostavil v plném počtu (in corpora) s vlajkou a hudbou. C.k.priv. oddíl ostrostřelců z České Lípy byl zastoupen deputací. Byly v plném počtu přítomny četné spolky válečných veteránů a bojovníků s vlajkami a kapelami, některé v zastoupení deputacemi. Polní mši sloužil a vlajku slavnostně vysvětil farář Ernst Müller z Jezvé.
Patriotickým duchem naplněnou slavnostní řeč, obsahující také vývoj oddílu bojovníků, pronesl c.k. poštmistr a čestný velitel Karl Schreiber z Jezvé a zaznělo velmi uctivé vzdání úcty Jeho Majestátu císaři jako nejvyššímu vojenskému veliteli a ochránci, načež četné přítomné hudební kapely zanotovaly národní hymnu a zaduněly výstřely z hmoždířů.

Titulní stránka se záznam ze spolkové kroniky o této akci

————————————————-

Společná fotografie Spolku válečných veteránů z Jezvé, bohužel se nepodařilo nepodařilo zjistit v kterém roce byla pořízena.
Na fotografii je podle seznamu členů spolku: Josef Patzner, dále továrník Franz Wöhle, majitel pivovaru Wilhelm Nosakowitz, poštmistr Karl Schreiber a velitel spolku a místní řezník a uzenář Josef Bauer, jehož hrob se nachází uprostřed hřbitova. Pravděpodobně se na fotce také nachází také jezvecký starosta a hostinský Josef Nittner.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..