Historie obcí a přilehlého okolí

Pomník padlým Heřmanice

 Kdkm Hermsdorf

Původní fotografie pomníku Heřmanice

Heřmanický pomník zhotovil hornopolický sochař Franz Rosa přebudováním původního pomníku z roku 1881 zbudovaného na památku zrušení nevolnictví císařem Josefem II. Náklady na zhotovení pomníku byly 4 000 Kč a odhalen byl 1. června 1925. Pomník se nacházel v zatáčce na pravé straně silnice směrem do Kravař u čp. 19 – tzv. Rajchlův statek. Obklopen byl třemi vzrostlými kaštany, které tam dosud stojí.

DSCF4292

Dochovaná část pomníku

Prvních šest let svého života jsem bydlel jen 150 metrů od místa, kde pomník stával, takže
k tomuto místu mám hlubší vztah. Jediné, co se z pomníku dochovalo, je poškozená hlavní část pomníku, na kterou mě upozornil pan Pröller. Archivní záznamy o pomníku se nedochovaly žádné, ale od pana Tomáše Nováka se mi podařilo získat jeho krátký popis a historickou fotografii, kde si můžeme přečíst: Den im Weltkriege gefallenen Helden der Heimat zur dankbaren Erinnerung Errichtet von der Freiw Feuerwehr Hermsdorf 1924 – Ve světové válce padlým hrdinům vlasti zřídil dobrovolný sbor hasičů Heřmanice 1924.

DSCF9226

Další záznam o zdejších padlých v 1. světové válce můžeme najít na zdejším hřbitově. Jedná se o dvě desky. Na první je záznam o Oswaldu Holfeldovi, jenž padl 7. září 1917 v Bukovině ve věku 20 let a druhý záznam je o Wilhelmu Feiksovi, jemuž bylo 28 let. Ten padl 10. května 1915 v Karpatech.
Podle sčítání v roce 1900 zde žilo 584 obyvatel a padlo zde 18 mužů.

ZDE je místo kde pomník stál