Rozhledna Strážný vrch
Výlet na rozhlednu Strážný vrch
Již dlouho jsem se chystal navštívit rozhlednu na Strážném vrchu. Její historii jsem znal, ale pořád mi to nějak nevycházelo, jednou nebyl čas, jednou nebylo dobré počasí a občas jsem byl líný. Až koncem dubna 2010, jsme se s manželkou Ivetou a našimi známými Hankou a Milanem Bizoňovými z Podlesí vydali na nedělní výlet na rozhlednu.
Původní dřevěná rozhledna byla slavnostně otevřena v roce 1901. Byla zhotovená podle plánů Stefana Hilfeho z Merlboltic. V roce 1925 byla slavnostně otevřena rozhledna kamenná s restaurací a kuželníkem. O výstavbu se postaralo Sdružení přátel přírody, vedené profesorem Josefem Hankem. Po válce rozhledna chátrala a úplně byla zničena v roce 1963 po zásahu bleskem. Na jejím znovuobnovení se začalo pracovat až v roce 2001. To se nakonec v roce 2006 podařilo a dnes zde stojí třípatrová 12 metrů vysoká dřevěná rozhledna, která poskytuje nádherný rozhled po dalekém okolí.
Po příjezdu na Velkou Javorskou, jsme se vydali podle značek po polní cestě na asi 1,5 kilometru vzdálenou rozhlednu Strážný vrch zbudovanou na stejnojmenném vrchu vysokém 601 m.n.m. Přesto, že jsem ty místa již znal, nestačil jsem se divit nádhernému okolí. Okolní kopce jsou lemovány větrolamy s takovou přesností, že se to zdá až neuvěřitelné. Po cestě si tyto větrolamy, kterými cesta na rozhlednu prochází můžeme prohlédnout blíže. Ve větrolamech je navršena téměř dvou metrová vrstva kamene z doby dávno minulé, což svědčí o neskutečné dřině při obdělávání políček, v době kdy veškerou práci na polích dělali lidé a jejich zvířata. Větrolamy samotné v té době nebyly tak vysoké jako dnes, sloužili k ochraně těchto políček před větrem a jako zásobárna palivového dřeva pro okolní obyvatele. Dnes zde jsou udržované louky sloužící k sušení sena. Pohodlnou cestou jsme se dostali až k samotné rozhledně a po výstupu na ní jsem byl jako každý návštěvník i já opravdu překvapen překrásným a uchvacujícím pohledem do míst blízkých, ale i vzdálených. Před vámi se otevře jako na dlani Českosaské Švýcarsko, České středohoří i Lužické hory. Když sklopíme trochu zrak uvidíme východním směrem kromě jiného to, co nás zajímá nejvíce. Naše obce, to jest Žandov, Horní Police, Jezvé a Stružnice to vše zasazené do širokého údolí Ploučnice. Tady bych vám ještě doporučil pro lepší pozorování nezapomenout dalekohled, jako se to stalo mně.
Několik ukázek nádherné kamenné architektury v Havraní
Při cestě zpátky můžete navštívit zaniklou obec Havraní. V roce 1833 tu žilo 88 obyvatel živících se převážně zemědělstvím. Byla zde hospoda, spolek hasičů i požární zbrojnice. V obci žil také studnař, který chodil dělat studny po širokém okolí. Obyvatelstvo obce bylo po 2. světové válce odsunuto, přesto stojí za to, bývalou obec projít a podivovat se nad kamennou architekturou dosud částečně zachovalou. Zastavit se a představit si jak se lidem žilo v tom krásném ale drsném kraji.
Nádherná a velice zvláštně rostlá lípa A ta samá lípa 26.ledna 2014
Poblíž lípy je lavička s nádherným výhledem, kde lze posedět a meditovat
Výlet na Velkou Javorskou dne 26. ledna 2014 v 10:00 hod. Venku bylo -13°C
Při zpáteční cestě k autu si ještě povšimněte nádherné mohutné lípy, která stojí vedle cesty. Možná, že je to jedna ze dvou lip, které byli vysazeny při příležitosti vzácné návštěvy, kterou tu měli v roce 1778, kdy obec navštívil při svých cestách císař Josef II, jenž z těchto výšin přehlížel kraj.
Myslím, že celý výlet stojí za trošku té námahy a času a že se na tato místa budete rádi vracet.
A nakonec jednu pověst týkající se Strážného vrchu jak jí pro nás zaznamenal pan Hanz R. Kreibich v roce 1932.
Okolí Hutbergu (Strážný vrch) má také své pověsti. U paty kopce se nachází tzv. Rittersprung (Rytířův skok). Podle pověsti rytíř z hradu Ronova u Kravař se zde zřítil i s koněm ze skály a země se za ním zavřela. Podle druhé pověsti byl rytíř u paty kopce pohřben. Rytíř chtěl na Hutbergu vystavět hrad, ale na Hutbergu byli usazeni trpaslíci které zde svou činností vyrušoval. Trpaslíci se mu proto za to pomstili tím, že se pod rytířem u paty Hutbergu otevřela země a i s koněm ho zde skála pohřbila. Toto místo nese název “Rytířův hrob” a nachází se na tzv. Malém Hutbergu asi 70 stop severovýchodně u paty kopce a je stále hlídán trpaslíky.
ZDE se Vám otevře mapa s vyznačenou pozicí rozhledny
Napsat komentář