Historie obcí a přilehlého okolí

Ploučnice

Ploučnice (německy der Polzen) pramení pod Ještědem a ústí do Labe v Děčíně. Odvodňuje severní část Čech vymezenou Ralskou pahorkatinou, Českým středohořím a Lužickými horami, je dlouhá 106,2 km a její povodí má rozlohu 1193,9 km²

Charakteristika toku

Prameny Ploučnice nalezneme dva. Jako Hlavní pramen Ploučnice je označována vyvěračka u Osečné, pramen Horní Ploučnice se nachází pod vrcholem Ještědu. Až do Stráže pod Ralskem protéká převážně vesnicemi. Ve Stráži protéká Horeckým rybníkem a dále plyne rovně mezi loukami územím, které je poznamenáno doznívající těžbou uranu. Nad Novinami pod Ralskem se zařezává do hluboké pískovcové soutěsky, která končí stometrovým tunelem. Tento úsek se nazývá Průrva Ploučnice. Úsek Mimoně je částečně regulované koryto s břehovými porosty a několika menšími stupni. Dále až do České Lípy úzké, člověkem nedotčené, koryto meandruje loukami v neobydlené krajině. Poslední úsek až do Děčína, kde ústí do Labe má větší spád a je na něm množství jezů. Ploučnice je pravostranný přítok Labe v Děčíně. Ploučnice je napájena mnoha potoky a potůčky, jejichž význam stoupá při povodních, kdy se z nich stávají vydatné přítoky plnící Ploučnici často i nad únosnou mez.

Okolí řeky

Nedaleko od pramene mezi obcemi Janův Důl a Osečná se odděluje náhon Hamerská strouha sloužící k napájení Hamerského rybníka. Dále protéká osadami Řevniště, Štěchovice a Hamr na Jezeře. U Stráže pod Ralskem protéká Horeckým rybníkem a nad Novinami pod Ralskem turisticky navštěvovanou průrvou. Dále se obloukem vyhýbá vrchu Ralsko a vtéká do Mimoně. Zde se do ní vlévá Panenský potok a dále pokračuje k Borečku, kde se nejvíce přibližuje k letišti Hradčany. Dále teče k severozápadu, severně od oblasti zvané Polomené hory územím, které bylo součástí vojenského prostoru Ralsko, k České Lípě. Do neustále meandrujícího toku zprava přitéká Svitávka a Dobranovský potok. Za Českou Lípou přijímá zleva Robečský potok, protéká osadami Stružnice, Jezvé, Horní Police, Žandov, Malý a Starý Šachov, Oldřichov a Františkov nad Ploučnicí, nad kterými se tyčí zřícenina hradu Ostrý. V Benešově nad Ploučnicí se zprava vlévá Bystrá, dále protéká osadami Jedlka a Soutěsky a v Děčíně se vlévá do Labe.

Ploučnice vodácká

Ploučnice bývala oblíbenou řekou vodáků, později došlo k devastaci okolí horního toku uranovými doly a střední tok byl nepřístupný ve vojenském prostoru Ralsko. Dneska je Ploučnice řekou, která láká tichem, přírodou a romantikou. Díky tomu, že protéká pískovcovou oblastí, je po většinu roku dostatek vody a povodně jsou výjimečné. Obtížnost se udává ZW C na horním a středním toku a WW I na dolním, ale vzhledem k různým překážkám je nutno počítat s o něco větší náročností. Ploučnice se obvykle splouvá od Stráže pod Ralskem. V prvním úseku musíme za nižšího stavu vody občas lodě popostrčit přes mělčinu. Hned po několika kilometrech nás čeká největší atrakce – Průrva Ploučnice. Až do Mimoně řeka meandruje bez větších překvapení. Potom už začíná opravdová divočina. Členité meandry, stromy padlé přes řeku a místa, kde se řeka dělí do mnoha ramen dělají plavbu nezapomenutelnou. Víkendové splutí je možné ukončit u mostu v Brenné, Heřmanicích nebo Žízníkově. Úsek pod Českou Lípou je těžší a sjízdný pouze za vyššího stavu vody. Nachází se zde množství jezů, které jsou za normálního stavu nesjízdné a za vyššího nebezpečné.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..