Historie obcí a přilehlého okolí

Stružnice a dostihy

Vizitka vítězného jezdce Josefa Vavrouška.

Josef Vavroušek se narodil v březnu 1937 v Českém Brodě. Rodina nejprve bydlela v Praze, ale v roce 1945 se přestěhovali do Stružnice. Rodiče byli malozemědělci, hospodařili v domě čp. 111. Když se v 15 letech rozhodoval co dále, zvítězila láska ke koním a odešel ze Stružnice do Xaverova u Prahy ke koním. Tam také v roce 1953 absolvoval svůj první dostih v sedle klisny Pieroty a hned dosáhl v poli osmi koní prvního vítězství. Celkem za kariéru získal asi 25 prvenství. Tenkrát bylo dostihů málo a na start se dostal tak pětkrát do roka. Účastnil se i parkůrových soutěží.
Do sedla LETCE se dostal Josef Vavroušek až když jeho dosavadní partner Václav Svoboda odešel na vojnu. Startovali spolu dvakrát ve Velké pardubické, v roce 1956 zvítězili a o rok později dostih nedokončili.
LETEC přišel na Xaverov z Velké Chuchle jako kůň zlý a velice nebezpečný a měl jít na jatka. Trenér pan Josef Dobeš se ho však ujal, zachránil jej a začal s ním pracovat. Výsledkem pak bylo několik úspěšných startů ve Velké pardubické, korunované vítězstvím.
V roce 1957 se Josef Vavroušek oženil a odešel na vojnu do Hranic na Moravě. Po vojně se nakrátko vrátil do Xaverova, ale poté odešel pracovat ke koním na Českolipsko – do Dubé. I zde jezdil dostihy a hned na úvod dosáhl tři vítězství na starém závodišti v Mostě.
Když koně v Dubé zrušili, ostěhoval se k rodičům a pracoval v ČKD Žandov u České Lípy. Když se v místním JZD dověděli, že jezdil dostihy, koupili pro něho hnědáka VAJANA (Masis-Vajga), se kterým se několikrát sporadicky představil na dráze.
V roce 1978 se natrvalo usadil v Dolních Počernicích, kde žije dodnes. Po roce 1989 si zařídil trenérskou licenci a koňmi se baví. Dnes Josefa Vavrouška známe jako trenéra úspěšné překážkářky ZIRY a mladé pětileté bělky SIBILY.
Pan Josef Vavroušek je dosud držitelem rekordu jako nejmladší vítěz Velké pardubické.

67.Velká pardubická Steeplechase 1956

Struznice_ruzne_dostihy_04

Letec na poslední proutěnce

Struznice_ruzne_dostihy_05

Cíl: 1. Letec, jezdec Vavroušek, 2. Baracs, jezdec Babirecky (Polsko)

Struznice_ruzne_dostihy_06

Dekorování vítězů

67.Velká pardubická Steeplechase 1956 se běžela o celkovou dotaci 60.000 Kč a na startovní listině se sešlo osmnáct koní a jezdců. Favoritem byl UNKAS, který Velkou vyhrál již dva roky předtím. V jeho sedle byl dnes nedávný sedmdesátník amatér Josef Jančár. K favoritům patřili dále BROUK (am. Bozděch), GNOM (am. Ruda), HUMOR (am. Miloš Svoboda), ORLOV (am. Kolátor) a sovětský ISTREBITĚL (am. Makarov). LETEC platil za zkušeného překážkáře. Amatér Vavroušek byl v jeho sedle ve Velké pardubické poprvé.

Oficiální výsledek

1. LETEC 11 am. Vavroušek Josef
2. BARACS 8 am. Barirecki M.
3. KOMANDÍR 7 am. Raisner Oldřich

Výrok: Tuhý boj krk – 5 – 20 – 15 – daleko
Čas: 13:14,8

Struznice_ruzne_dostihy_02

Josef Vavroušek při dostizích

Struznice_ruzne_dostihy_01

Na koni Josef Vavroušek, koně vede pan Buriánek. Fotografie pochází asi z doby kdy pan Vavroušek působil v Horní Polici nebo Dubé

Struznice_ruzne_dostihy_07

Fotografie školy v Horní Polici z roku 1950:
šestý zleva v druhé řadě je Josef Vavroušek a druhý zprava v první řadě je Václav Picka, za ním vykukuje Bohouš Lomič a vedle něj je Kažik Zajac.

Struznice_ruzne_dostihy_03

Rok 2008. Fotografie pana Josefa Vavrouška a jeho pětileté kobylky Sibily.

5 Starší komentáře

  1. Lubomír Pachman:

Nevím jestli mohu, ale pokud má pan Vavroušek na mysli Václava Picku ze Stružnice na fotografii před školou v Horní Polici, pak bych prosil poopravit jméno, jelikož se jmenoval Václav PICKO, nikoliv Picek. Václav Picko, syn zdejšího mistra obuvnického, později absolvent hornického učiliště na Meziboří.

27 Březen 2010, 8:43 pm

  1. Jana Dobiášová:

Zdrávím Všechny,jsem dcera pana Rudolfa Dobiáše,který chodil v letech 1963-1970 na jízdárnu v Kladně,kterou začínali stavět,pak byl žákem pana Josefa Dobeše,tímto prosím lidi které mají jakékoliv fotografie z Kladenské jízdárny v těchto letech aby se my ozvali popřípadě poslali na berg.jana@seznam.cz Děkuji

23 Květen 2009, 5:14 pm

  1. Dušan Kratochvíl:

Jsem prapravnukem Richarda Harryho Fletchera a pouze bych chtěl podotknout že nedaleko od Stružnice v obci Velká Javorská žije vnučka slavného žokeje, paní Marie Samková a že dostihová tradice rodiny nadále pokračuje, neboť aktivní dostihovou jezdkyní je prapravnučka R. H. Fletchera – Jolana Kratochvílová.

4 Srpen 2008, 11:52 pm

  1. Alena Buriánková:

V knize Miloše Svobody:100 ročníků Velké pardubické steeplechase vydané v roce 1990 je na straně 192 uvedeno:
Dosud nejlepším zahraničním jezdcem Velké pardubické je Richard Harry Fletcher.
Startoval v ní 17krát s šestnácti koňmi v letech 1880až1905.Vítězně projel cílem čtyřikrát:v roce 1886 se čtyřletým hřebcem Hanno,1889 s klisnou Parisis,1891 s klisnou Lady Anne a v roce 1892 s valachem Wolfem.Po dosažení cíle s Wolfem byl však diskvalifikován pro nedodržení dráhy.Kromě tří vítězství byl 3krát druhý,2krát třetí a 4krát čtvrtý.Čtyřikrát také dostih nedokončil.Je pochován v Loučeni u Nymburka.Jeho syn Arnošt Roy Fletcher byl podkoním a žokejem ve stájích hr.Thurn-Taxise v Loučeni a v dostihové sezoně bydlel ve Velké Chuchli.Původem byl Ir a pro rudé vlasy byl nazýván Červenáček.Zemřel v roce 1964 a je pochován ve Stružnici u České Lípy.Tam žije i jeho syn Karel Fletcher,narozený v roce 1936.

4 Červen 2008, 10:47 am

  1. Alena Buriánková:

Můl manžel,který bohužel ve věku 48 let před 15 lety zemřel mi vyprávěl o panu Vavrouškovi a jeho koni Vajan a samozřejmě i o slavnějším Letcovi.
Při hledání staré fotky jsem narazila na jednu,kde je právě s koněm a panem Vavrouškem.Napadlo mě,že by se hodilo na tyto stránky napsat ,jakého jsme měli spoluobčana.
A tak jsem se spojila s Vavrouškovými, a panem Fletcherem.
Pan Vavroušek je nejmladším vítězem Velké pardubické a pan Fletcher potomkem trojnásobného vítěze Velké pardubické.

3 Červen 2008, 7:36 pm

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..