Historie obcí a přilehlého okolí

Stružnický mlýn

Přidány obrázky mlýna z roku 1989

Mlyn - reklamni kresba

Na reklamním obrázku je krásně vidět celý areál stružnického mlýna. Vlevo stodola (dnes vodácká klubovna), za ní dům personálu, kde po válce bydlela paní Hudcová a další zázemí. Mezi stodolou a domem personálu je docela pěkně vidět úzkorozchodná drážka, která prý vedla až na konec lesa na Mlýnském vrchu. Po této drážce se dopravovalo dřevo na pilu. Vpravo vlastní mlýn a před ním pila.

Struznicky mlyn

Toto je zřejmě nejstarší obrázek mlýna, datum se ale nepodařilo zjistit.

mlýn

mlýnský vrch

Dva pohledy na mlýn a Mlýnský vrch – výřezy z pohledu prošlého poštou v roce 1916.

Mlyn barevny vykres .Mlyn cernobily vykres

Dva výřezy ze stavebních výkresů turbíny ve mlýně
– starý barevný, tj. původní ze dne 13. dubna 1894
– překreslený černobílý (jiný pohled na umístění turbíny z téhož původního výkresu) překreslil 30. 10. 1988 Radek Šulc, tehdy student na průmyslovce, dnes Ing. Radek Šulc, Ph.D., informační manažer Strojní fakulty ČVUT. Mimochodem, základní parametry Francisovy turbíny byly: výkon 45 koní při 38 otáčkách za minutu a spádu (rozdílu hladin) 1550 mm. Obrázky zapůjčil a textem opatřil ing. Jan Mečíř.

S.mlyn1939-1941.rijen1940

Titulní strana záznamní knihy z let 1939 – 1941 a detail z dubna 1939.

S.mlyn1940-1942.únor1942.únor1942a

Titulní strana záznamní knihy z let 1940 – 1942 a detail z února 1942.

S.mlyn 1943-1945.duben1944.duben1944a

Titulní strana záznamní knihy z let 1943 – 1945 a detail z dubna 1944.

tabulka

V dochovaných mlýnských knihách od ledna 1941 do července 1942 a od prosince 1943 do dubna 1945 jsem vyhledal a sestavil tabulky – kolik se semlelo pšenice a žita, jaká byla výtěžnost a jaké za to měl mlynář Matzig tržby. Za semletí jedné tuny obilí účtoval mlynář 24 Říšských Marek.

5

Dodací list mouky

4

„Radost” do rodiny mlynáře Josefa Matziga – obsílka z Finančního úřadu v České Lípě z 29. září 1941.

Materiály o mletí obilí zapůjčil pan Jan Šimek.

——————————————————————————————————————————————————
————————————————————————————————————————————
——————————————————————————————–

Poválečná historie mlýna

OLYMPUS DIGITAL CAMERA.OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Dva dokumenty z 26.5. 1945 k převzetí mlýna panem Hašlem, prvním poválečným mlynářem ve Stružnici a potvrzení o národní spolehlivosti pana Hašla, bez kterého by správu mlýna nemohl převzít.

Mlýn 1989 Mlýn 1989a Mlýn 1989b

Tři obrázky stružnického mlýna z roku 1989.

Na spodním obrázku je krásně vidět sloup na kterém stával katr, který používal předválečný majitel mlýna pan Matzig pro řezání dřeva. Uprostřed je vidět otevřené stavidlo a vpravo od něj je bouda, která kryla slup. Ten sloužil k chytání ryb, zejména úhořů v době jejich tahu.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA 

Několik fotografií z exteriéru i interiéru mlýna z listopadu 2007

DSCF2410 – kopie DSCF2407 DSCF2403 DSCF2399DSCF2416 DSCF2415 DSCF2413 DSCF2405  

Několik fotografií z 9. června 2013. Na mlýně je vidět nová střecha se slunečními kolektory, vyměněnými okny a připraveny jsou další opravy.

Komentáře:

Matzig:

Hallo ‍♀️

Ich bin der Enkel von Herrn Josef Matzig.
Wir waren öfter in Straußnitz und haben mitbekommen wie die Entwicklung der Mühle war.
Auch das der Ruderverein das Gebäude in Schuss gehalten hat.

Mit freundlichen Grüßen
Henrik Josef Matzig

Petr:
Sehr geehrter Herr Matzig, ich werde Ihnen per E-Mail antworten.
Mit freundlichen Grüßen, Petr Fletcher

Timotej:

Tento mlyn patril mojej rodine resp. tam bývali všetci ich potomkovia. Je mi veľmi ľúto ako tento mlyn zničil majiteľ po reštitúcii nakoľko pôvodných majiteľov nemeckého pôvodu nebolo možné dohliadnuť. Podľa informácií so súkromného pôvodu tam chcel postaviť bazén pre svoju drahú. Ďakujem bohu ,že sa niečo také neudialo pretože by to bol koniec nádherného mlyna. Dneska sa o mlyn stará súkromný investor z Prahy a som mu veľmi vďačný ako sa o tento mlyn stará, nebyť jeho mlyn by spadol. Vracia mu jeho dávno zabudnutú slávu. Všetko čo ostalo na mlyne pôvodné a zachované opravil a snaží sa ho viac a viac zveľaďovať. Síce ten mlyn nebude mať atmosféru starého mlynu ale postupom času bude jeden z najkrajších na rieke Ploučnice.
Ďakujem !!

Jarmila:

Ono to zařízení nešlo do železa za komanče, ale po revoluci. Na těch třech fotkách z 89 je ještě poznat, že to vymontovaný není. Pamatuji si ještě, když tam bydlela stará paní Hudcová a to zařízení tam bylo tak, jak se mlýn odstavil.. Nedávno jsem po letech jela okolo a musím uznat, že nový majitel ten dům krásně a i citlivě opravuje.. Své jméno zde uvádět nebudu, nerada bych se dostala do potyčky s pánem co tu vyhrožuje. Na to už nemám léta. Smutný je, že místo toho, aby uvedl věc na pravou míru, se rozčiluje, jako by mu NEZNÁMÝ šlápl na kuří oko. I mne by zajímalo proč tomu tak bylo a kdo to vymyslel?
Mějte se hezky a pane Petře, moc chválím Vaše stránky, je zde vidět mnoho úsilí. J.F.

Carda:

Však on by se nezřítil a možná by ho někdo zachránil v původní podobě. Určitě by se zachovalo původní technické vybavení. Proč se vlastně bezhlavě nenávratně ničilo?? Zas tolik za komanče za železo nebylo… Může to tu někdo objasnit??

15 Srpen 2008, 10:40 pm

Ivan Hammer st.:

Myslím,že nebýt vodáckého spolku, tak by budova mlýna neměla opravenou střechu, vyměněná okna a dotyčný NEZNÁMÝ by se s největší pravděpodobností mohl pouze kochat pohledem na zříceninu mlýna.

6 Duben 2008, 9:09 pm

 Jana Kuncova:

souhlasim s predchozim prispevkem.vzpominam jak vypadal jeste zacatkem 60. let.

28 Prosinec 2007, 9:00 pm

 Neznámý:

Toho mlýna je velká škoda, byla by to krásná památka, nutno dodat, nebýt vodáckého spolku který mlýn zdevastoval do dnešní podoby… Nenávratná škoda…

4 komentáře u Stružnický mlýn

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..