Historie obcí a přilehlého okolí

Obnova křížku v Horní Polici

Manželé Bizoňovi z Podlesí, mě upozornili na povalený křížek u silnice na Podlesí kousek od kravína. Nejdříve jsem tomu nevěnoval velkou pozornost, ale když jsem shromažďoval informace pro článek Zenkerové a valteřická škola napadlo mě, že by to mohl být pomníček věnovaný Josefu Zenkerovi z Novosedla.

Okoli_ostatni_pamatnik_01

Domluvil jsem se s Milanem Bizoněm, okolí křížku jsme posekali a tělo pomníku opatrně otočily v naději, že se dozvíme něco zajímavého. Na samotném pomníku žádný nápis nebyl, přesto jsme tělo křížku zkušebně postavili a očistili, potom jsme ho zase položili, aby nespadl a nerozbil se.

Okoli_ostatni_pamatnik_02

Já jsem o našem konání informoval polického starostu pana Šulce. Starosta byl rád za to, co jsme udělali a domluvili jsme se na dalším pokračování, oba jsme se shodli na tom, že křížek obnovíme.

Okoli_ostatni_pamatnik_03

Několik dnů na to jsme se u křížku opět sešli s tím, že ho postavíme a pořádně zabezpečíme proti pádu. Zároveň s touto prací jsme okolí křížku prohledali hledačkou kovů. Výsledkem hledání jsme byli velice překvapeni. Našli jsme torzo litinového kříže a sošku Svatého Jana s ulomenou nohou.

Okoli_ostatni_pamatnik_04.Okoli_ostatni_pamatnik_05

Já jsem tedy v hroudě rzi sošku neviděl, ale ostatní mě přesvědčili, že to tak je. Po vyčištění sošky, které mi trvalo dva dny, jsem byl nadšený z její krásy a dokonalosti. Také jsem se vydal do Okresního archivu v České Lípě, abych se pokusil o křížku najít nějaké podrobnosti. Nejvíce mě zajímalo, co mohlo být na desce, která se nedochovala napsáno. I přes ochotnou pomoc pracovnic archivu se mi žádné údaje o křížku nepodařilo zjistit.

Okoli_ostatni_pamatnik_06

Mezitím, se chopil iniciativy starosta pan Šulc. Nechal okolí křížku pořádně posekat a uklidit. Za křížkem podle fotografií, které jsem mu poslal, objevil a nechal vykopat hlavu křížku. Ta byla sice trochu poškozená, ale starosta jí nechal opravit a osadit na křížek. Také nechal vyrobit nový kříž, na kterém byly použity všechny části, které se nám povedlo vykopat.

Okoli_ostatni_pamatnik_07

Pan Jerie z Horní Police vrátil Svatému Janovi chybějící nohu a podle návrhu pana Šulce vyrobil kříž nový.

Okoli_ostatni_pamatnik_08

Ve středu 26. září 2012, jsem spolu s panem Jeriem kříž osadil. Cestu z Horní Police na Podlesí a Novosedlo zase zdobí kousek krásné historie.

Poděkování za obnovu křížku si zaslouží: starosta Horní Police pan Šulc, výrobce křížku pan Jerie, hlavu křížku vykopal a jeho okolí upravil pan Kocourek. První práce na obnově křížku se mnou provedli pánové: Milan Bizoň, Jarda Lustyk a Petr Zahrádka 

ZDE se Vám otevře mapa s vyznačenou pozicí křížku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..