Jeho Blahorodí Josef Wünsch
Stružnický rodák Josef Wünsch se vrátil domů
V březnu roku 2010 jsem při hledání na internetu objevil, že je ve vídeňském antikvariátu Inlibris nabízena písemná pozůstalost po významném pražském a vídeňském obchodníkovi narozeném ve Stružnici v domě čp. 12 v roce 1812, který se jmenoval Josef Wünsch. Nevěděl jsem, co pozůstalost přesně obsahuje, protože na stránkách antikvariátu byl jen krátký seznam, ale i ten napovídal tomu, že je to zajímavý objev. Nevěděl jsem, jak pozůstalost získat, ale velice jsem po ní toužil. Někdy v květnu se na stránky ozval potomek jezveckých rodáků pan profesor Ernest Ulbrich z Rakouska a to byla moje příležitost. Po krátkém setkání v létě v Jezvé, kdy jsme zjistili, že máme stejné zájmy, jsem se na prof. Ulbricha obrátil s prosbou o pomoc při získání této pozůstalosti. Ten ochotně souhlasil a při své návštěvě Vídně antikvariát Inlibris navštívil a vyžádal si podrobný seznam dokumentů, který mi zaslal. Ze seznamu jsem se dozvěděl, že Josef Wünsch byl opravdu pozoruhodný člověk. Obchodník vyučený v Praze sponzoroval pražský chudobinec, v roce 1866 obdržel Záslužný kříž ve zlatě za občanské zásluhy a loajalitu, což bylo nejvyšší civilní vyznamenání z dob Rakouska-Uherska za vlády krále a císaře Františka Josefa prvního. Ze svého objevu jsem byl tak nadšen, že jsem se obrátil na zastupitelstvo obce s prosbou o pomoc při získání této pozůstalosti. Po předložení podrobného seznamu dokumentů a dopisů na dalším zasedání zastupitelstva zastupitelé odhlasovali, že obec tuto památku na významného stružnického občana zakoupí.
To byla velmi dobrá zpráva, o které jsem ihned informoval prof. Ulbricha do Rakouska a ten pro pozůstalost do Vídně dojel, a když mi potom napsal, že obsahuje velmi zajímavé věci, nemohl jsem se dočkat, až se do pozůstalosti budu moci podívat.
Profesor Ernest Ulbrich mi předává pozůstalost. Předání sleduje můj kamarád a tlumočník pan Roman Řezáč ze Žandova.
Pozůstalost Josefa Wünsche je velmi obsáhlá, kromě jiného obsahuje školní vysvědčení ze Stružnice z 9.9.1825, výuční listy, přehled kodexů věrnostního pro povolání obchodní, cestovní pas se šesti razítky, domovské listy z Prahy, obchodní dopisy s oslovením „Jeho Blahorodí Josef Wünsch“. Dále milostné dopisy na růžovém papíře psané jeho budoucí ženou Karolínou rozenou Pietschmann do Vídně, s oslovením „Lieber Wünsch“ později, když jejich vztah pokročil „Mein lieber Wünsch“, na jejichž překlady se těším nejvíc. Dále mnoho dopisů psaných ve Stružnici jeho ženou Karolínou, která zde pobývala s dětmi v době Svatodušního povstání v Praze v roce 1848, dopis ku předání záslužného kříže a noviny Prager Zeitung z 27.10.1866, kde je o tom záznam, děkovný dopis z pražského chudobince, výuční list jeho syna Josefa a diplom za jeho členství v armádní kapele v Praze.
Dokumenty jsou psané ručně, některé jsou psané nádherným rukopisem, podobají se spíše uměleckému dílu a některé jsou těžko čitelné i pro znalce německého jazyka. Pokusím se je nechat přeložit a celý příběh Josefa Wünsche i s jeho dokumenty budu zveřejňovat na stránkách www.struznice-jezve.cz a v Regionálním zpravodaji.
Poděkování za pomoc při získání pozůstalosti zaslouží zastupitelé obce Stružnice za financování celé akce, pan Souček z Jezvé a moje dcera Nicola za překládání korespondence a pan profesor Ernest Ulbrich, který to celé zařídil v Rakousku a pozůstalost přivezl v listopadu do České Lípy.
Z pozůstalosti Josefa Wünsche
Pochvalný list od mistra Anton Pietschmanna pozdějšího tchána
Cestovní doklad Josefa Wünsche
Zlatý záslužný kříž jaký Josef Wünsch obdržel od Císaře pána
Děkovný dopis, který Josef Wünsch obdržel za své bohulibé skutky.
Kopie a překlad školního vysvědčení Josefa Wünsche ze Stružnické školy z 9. září roku 1825.
Josef Wünsch – školák druhé třídy školy ve Stružnici jest školákem velmi pilným a učenlivým, jak dosvědčuje jeho níže sepsaný prospěch.
Náboženství – velmi dobré
Čtení Latinsky – velmi dobré
Čtení Německy – velmi dobré
Psaní – velmi dobré
Kurent – velmi dobré
Úřední psaní – velmi dobré
Počty – velmi dobré
Kupecké počty – dobré
Diktované psaní – velmi dobré
Úvod do gramatiky – dobré
Obhájil své vysvědčení z první třídy, jako velmi dobré s vyznamenáním.
Ve Stružnici dne 9. září 1825
Franz Heyda – farář, Franz Hauptmann – ředitel školy