Historie obcí a přilehlého okolí

Pěvecký spolek Stružnice

V květnu roku 2010 jsem obdržel z Německa E-mail od stružnického rodáka pana Reinhardta Selze. Zpráva obsahovala krásné fotografie místního pěveckého a hudebního spolku při vystoupení na hřbitově a na školním dvoře.
Diese wünderschönen historischen Bilder schickte mir ein gebuertiger Straußnitzer: Herr Reinhard Selz aus Magdeburg.
Při pátrání v okresním archivu po materiálech, které se spolkem vůbec nesouvisí, jsem narazil na výstřižek z novin Lipauer Zeitung z 23. 7. 1936. Výstřižek obsahoval zprávu o oslavách 50. výročí založení spolku, a když jsem si článek dal přeložit, bylo mi hned jasné, že fotky od pana Selze jsou z těchto oslav.

Straußnitz – Schönborn. 50 let od založení pěveckého a hudebního spolku.

Minulá neděle nebyla pouze svátkem pro pěvecký a hudební sbor Straußnitz – Schönborn, který slavil padesát let od svého založení, ale byl to zároveň svátek pro celý Straußnitz, na kterém se podílely všechny spolky z celého okolí. O deváté hodině dopolední pochodovali všechny spolky obcí ku kostelu, kde pan farář Edmunt Woith celebroval mši Svatou. Poté se všechny spolky slavnostním pochodem přemístily k Památníku padlým. Zde zazpíval sbor pod vedením sbormistra pana učitele Ulbricha “Schottischen Varbenchor”, zde také u pomníku sloužil farář Woith mši Svatou za padlé hrdiny obce. Spolek položil u paty památníku dubový věnec. Poté se vše odebralo na hřbitov a zde zazpívali píseň “Da unten its Friede”. Pan farář Woith zde uspořádal modlitbu za zemřelé příslušníky sboru. Zvláště pak za bývalého sbormistra sboru vrchního učitele Liehra.

Struznice_spo_pevecky_01

Pěvecký spolek nastoupený na hřbitově

Struznice_spo_pevecky_02

Pěvecký spolek na cestě od hřbitova

Gesangsverein auf dem Weg vom Friedhof.

Struznice_spo_pevecky_03

Proslov a pokračování oslav na školním dvoře

Gesangsverein auf dem Schulhof.

Poté byla na dvoře školy uspořádána slavnost. Po úvodním hudebním vystoupení spolkové kapely. Poté přednosta sboru Rösler z České Lípy předal několika členům za 50 letou činnost zlatou a tři bronzové čestné medaile za dlouholeté členství. Dále nejstarší členové sboru obdrželi čestné diplomy. Také Sudetoněmecký pěvecký spolek udělil ku příležitosti 50 let trvání čestný diplom za dlouholetou péči o Německou píseň.Jadrným proslovem ku členům sboru promluvil Rösler a všem upřímně poděkoval. Poté promluvil katecheta P. Puhl a projevy uzavřel představitel spolku Franz Peterle. Odpoledne pak mašírovali sbory od Schröterova hostince na Festplatz. I přes nepřízeň počasí a déšť slavnost pokračovala i nadále. Po slavnostním úvodu písní oslaveného sboru, zazpívali hostující spolky z Klein Eicha, Jägersdorfu, Neustadtl, Sandau a Schöckau (Dubice, Lada, Jezvé, Žandova a Šachova). Na závěr pak pronesl slavnostní řeč trefnými slovy P. Josef Pühl ku založení sboru Straussnitz – Schönborn. Turnverein (tělovýchovný spolek) z Neustadtl se pak představil důmyslným vystoupením. Slavnost ku 50. výročí založení sboru se opravdu povedla. Lipauer Zeitung 23.7. 1936

Stružnický pěvecký a hudební spolek byl velice aktivní a jak vidno z článku k 50. výročí založení spolupracoval, anebo měl alespoň výborné kontakty s hudebními spolky v širokém okolí.

Struznice_spo_pevecky_04

Další fotografie ze spolkového setkání z roku 1928 od pana Selze. Před vlajkou obecní farář Franz Franke rodák z České Lípy, vpravo s pohárem vedoucí sboru Fritz Peterle.

Struznice_spo_pevecky_05

Odznak vyrobený k 40. výročí založení spolku. Na předchozí fotografii mají členové spolku tento odznak připnutý na klopě.

Hudební spolek se zásadní měrou podílel na kulturním životě ve Stružnici a na Stráži. Vystupoval na obecních slavnostech, společenských akcích, při divadelních vystoupeních, při náboženských slavnostech, při dožínkách, kácení máje, letnicích, při rozloučení s branci a na výročních schůzích stružnických spolků a podobně. Jak početný spolek byl, není prozatím známo, ale obvykle vystupoval v síle okolo 10 členů a účtovali si od 5 do 8 korun na hodinu a člena.
29. března roku 1919 hudební spolek vystupoval na Maškarním bále Svazu chlapců a dívek. Na bále hrálo 12 muzikantů za 360 Korun a pořadatel ještě platil 20 piv, které muzikanti vypili. Tenkrát jedno pivo stálo 1 korunu.
Další podobnou akcí, bylo rozloučení s branci dne 13. září 1936, kdy hudební spolek obdržel za svoje vystoupení 225 korun.

V roce 1924 byl ve Stružnici kapelníkem pan Wenzl Pietschmann č.p. 162 a v roce 1935 pan Josef Wöhle z č.p. 102. Je tedy pravděpodobné, že alespoň jeden z těchto pánů je na fotografii.
Im Jahr 1924 war Herr Wenzl Pietschman, aus Nr.162 in Straussnitz Kapellmeister. Im Jahr 1935 war es Herr Joseph Wöhle, aus Nr. 102. Es ist daher wahrscheinlich, dass einer dieser Herren auf dem Foto zu sehen ist.
Jedním ze členů klubu byl i pan Joseph Puhl narozen 09.04.1877 ve Stružnici č.p. 2 – zemřel asi v roce 1950 v Langenweddingenu.
Eines der Mitglieder des Gesangsverein war auch Herr Josef Puhl, geboren am 9. April 1877 in Straußnitz Nr. 77. Er starb ca. 1950 in Langenweddingen.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..