Historie obcí a přilehlého okolí

Dožínky 1960

 JZD a strojní družstvo Jezvé

Strojní družstvo bylo založeno v září roku 1946. V jeho čele stál František Vytiska. Na popud družstva se udělal v obci jednorázový sběr šrotu pro naše hutě, bylo to 5.5.1947. Sebralo se 10 vagonů železa a za toto železo v listopadu 1947 dostalo strojní družstvo poukaz na traktor Zetor 25.
Dne 6. března 1948 jej osobně František Vytiska přivezl z brněnských strojíren. Zemědělci měli z tohoto traktoru velkou radost. V novém roce 1949 se počalo mluvit o společném hospodaření a 4.1.1949 byla na schůzi KSČ sestavena kandidátka, pro přípravný výbor JZD. Tato kandidátka byla schválena 17.5. 1949. Do nového JZD se přihlásilo 13 zemědělců. Předsedou JZD byl zvolen František Vytiska.
Družstvo si postavilo kravín a několik let hospodařilo. Jelikož bylo málo pracovních sil a někteří hospodáři nedbali, družstvo v roce 1955 předalo půdu ČSS Stružnice a družstevníci přešli jako dělníci tamtéž.

Jezve_ruzne_dozinky_02

Skrčená, Zachová, Hemrlová, Myslivečková, Satrapová, Satrapa, Knížková.

Jezve_ruzne_dozinky_03

Vytiska, Zákostelecký, Hlivková, Bláha Fr, Bureš, Raisingerová, Skrčená, Hemrlová.

Jezve_ruzne_dozinky_04

Šafařík, Hlivková, Štummerová, Zachová, Chadimová, Mitnerová, Knížková, Raisinger Ant., Šestáková, Myslivečková a Vytiska.

Fotografie zapůjčili a popsali paní Jaroslava Bělová a pan Vlastimil Zákostelecký

1 komentář u Dožínky 1960

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..