Historie obcí a přilehlého okolí

Adresář obyvatel 1935

726 obyvatel a 136 domů

Městská rada

Starosta: sesazen
Zástupce: Wenzel Wünsch 60
Obecní sluha: Franz Wagner 75
Poštmistr: Alfred Richter
Listonoši: Josef Röllig, Patzelt Franz
Žel. stanice: Straussnitz – Neustadtl čsl. Státní dráhy
Chudobinec: držitel patronátní úřad Nový zámek; jednatel: farář Viktor Hörandel
Římsko katolická farnost svatého Vavřince patronát: Andreassy=Kaunitz Eleonore; farář: Viktor Hörandel
Dvoutřídní obecná škola: ředitel: toho času odvolán; katecheta: Viktor Hörandel; učitel průmyslu: Hildegard Liebscher
Lékař: Mudr. Sigmund Milde
Spořitelna a záložna pro Jezvé a okolí:ředitel: Josef Bauer; pokladní: Ernst Ille; kontrolor: Josef Patzner; sběrné místo pro Čechy-ředitel: Karl Schreiber
Družstevní spolek chemického průmyslu:předseda: Wenzel Pietschmann 45
Spolky
Sbor dobrovolných hasičů, spolek válečných veteránů, pěvecký a muzikální spolek, spolek rybářský, spolek Německých sportovních bratří, dělnický tělovýchovný spolek, zemědělské kasino, školní spolek, svaz katolických žen a dívek, spolek místních sedláků, místní spolek vesnické mládeže, místní skupina Sudetoněmecké vlastenecké fronty, místní spolek Němců.

Průmysl obchod a živnosti:

Pekař: Knechtel Robert 63, Pietschmann Wenzel 45.
Potisk bavlny a barvení nití: Franz Wöhle a synové.
Sklad piva pivovar Podmokly: Ille Ernest 138.
Obchod s máslem: Bürgemeister Theresia 103, Eiselt Marie 105.
Chemické bělidlo: Franz Wöhle a synové.
Pokrývač: Zenker Franz 39.
Bednář: Richter Franz 141.
Barvírna: Franz Wöhle a synové.
Řezník a uzenář: Bauer Josef 49, Schrötter Friedrich jun. 37.
Hostinec: Ille Ernst 133, Ritschel Robert 113, Schrötter Friedrich 37.
Obchod se smíšeným zbožím: Knöchtel Robert 63, Pietschmann Wenzel 45, Stock Albert 65, obchod Podmokly místo prodeje č.p.5.
Galanterie: Stock Albert 65.
Úpravna kůží (koželuh): Grinzel Josef 50.
Obchod s elektřinou a osvětlovadly: Ikert Berta 39.
Krejčí: Böhm Josef 102, Hocke Anton 85, Wünsch Karl 79.
Kovář: Hörbe Kajetan 87.
Obchod se střižným zbožím: Řezáč Marie 18.
Obchod s uhlím: Patzner Josef 86, Pieschel Josef 145.
Zemědělské stroje + výroba: Janeček Josef 135.
Povozník: Knobloch Franz 17.
Trhovkyně: Langer Marie 43, Linke Pauline 28.
Mlékař a výroba sýrů: Kleinpeter Fridrich 115.
Mlynář: Kreibich Karl.
Obchod s ovocem a zeleninou: Jicha Ella 38.
Pumpař: Janeček Josef 135.
Holičství a kadeřnictví: vdova Patznerova 139.
Sítař: Tieber Vinzenz 117.
Instalatér: Ježik Lukaš 70.
Zámečník: Janeček Josef 135.
Podomní obchod: Langer Marie 43, Pauline Linke Pauline 28, Patzner Francizka 74, Stöhr Zina 139, Tsakert Anna 118.
Švec: Hackel Franz 115.
Trafika: Lizner Reinhold 5, Ritschel Josef 113, Stock Albert 65.
Truhlář: Hocke Wenzel 33, Ulbrich Franz Emil 44.
Kolář: Fidler Josef 83.
Instalace pump: Janeček Josef 135.
Cukrář: Ille Josef.

Majitelé domů Jezvé :

1. fara, 2. Marie Nosakowitz, 4. Josef Pöch, 5. sklad děčínského pivovaru, 6. Josef Ille, 7. Josef Wöhle, 9. Emilie Schneider 10. Emilie Ille, 11. Franz und Frida Tschakert, 12. Josef Böhm, 13. Franz Zenker, 14. Wenzel Maresch, 15. Josef Sander, 17. Franz Knobloch, 18. Gerthruda und Mariane Řezač, 19. Angela Wenzel, 20. Marie Hocke, 22. Martha Spatzier, 24. Wenzel Lode, 26. Franz Tschakert, 27. Willibald Pietschmann, 28. Pauline Linke, 29. Wincenz und Emilie Sander, 30. Therezia Tille (Ruprecht Artur), 31. Frannz Runge, 32. Josef Renger, 33. Wenzel Hocke, 34. Karl und Anna Mösser, 35. Marie Langer, 37. Fridrich Schrötter, 38. Jicha Ella, 39. Berta Ikert, 40. Johana Gerthner, 41. Franz und Theresia Tschakert, 42. chudobinec, 43. Wenzel und Marie Tschakert, 44. Franz Ulbrich, 45. Edmund Wünsch, 46. Emil und Gabriele Storch , 47. Spořitelna a záložna Jezvé, 48. Josef Ille, 49. Josef Bauer, 50. Josef und Theresia Grunzel, Josef und Antonie Stelzig, 51. Robert Hesse, 52. Marie Kreibich, 53. Karl Kreibich, 54. Franz Klein, 55. Anna Vetter, 56. Josef Schinte, 57. špitál, 59. Franz und Marie Ernst, 60.Wenzel Wünsch, 61. Hackel Jakob, Theresia Mildner, 62. Emil Mösser, 63. Robert Knöchtel, 64. Franz Ulbricht, 65. Anton und Martha Marie Hanig, 66 Franz Watzelt, 67. Josef Hackel, 69. Ernst und Julie Brandstädter, 70. dědictví Wilhelm Nosakowitz, 71. Marie Wildner, 72. Franz Josef Hönig, 73. Johan und Karolina Hlavatsch, 74. Josef Patzner, 75. Franz Wagner, 76. Johan und Anna Klein, 77. Josef und Marie Wiesner, 79. Franz Wünsch, 80. Josef und Marie Hoffman, 81. Rudolf Böhm, 82. Wenzel Wecker, 83. Josef Fiedler jun, 84. Anna Nosakowitz, 85. Anton Hocke, 86. Josef Patzner jun, 87. Kajetan Hörbe, 88. Franz Mözer, 89. Franz und Antonie Ahn, 90. Berta Dohalstn, 91. dědictví Wilhelm Nosakowitz, 92. Josef und Emilie Selz, 93. Karl a Anna Lösel, 94. Franz und Rudolf Richter, 95. Anna Wein, 96. Josef und Ludmila Krombholz, 97. Richard Ducke, 98. Ferdinand und Anna Kvičala, 99. Bertha Wünsch, 100. Franz Klein, 101. Franz Renner jun, 102. Josef Böhm, 103. Anna Bürgermeister, 104. Wenzel Schiller, 105. Wenzel Eiselt, 106. Emil Ritschel, 108. Martha Schrötter, 109. Albin und Anna Bittner, 111. Emil Wünsch, 113. Marie Widemann, 114. spořitelna, 115. dědictví Wilhelm Nosakowitz, 117. Wincenz und Bertha Fieber, 118. Anna Tschakert, 120. Anton und Anna Schiller, 121. Georg und Martha Schiller, 122. Martha Spatzier, 123. August Watzelt, 124. Richard Böse, 125. Josef Ulbricht, 126. Albert Palme, 127. Martha Spatzier, 128. Josef und Marie Rösler, 129. Franz Josef Böhm, 130. Ernst und Marie Michel, 133. Franz Ille, 134. Marie Böhm, 135. Anton und Emilie Janeček, 136. Martha Spatzier, 137. škola, 138. Franz und Marie Ramisch, 139. Josef Stöhr, 140. Anna Gabitzer, 141. Martha Spatzier, 143. Marie Abert, 144. Josef Röchnelt, 145. Josef Bischel, 146. obec, 147. obec.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*