Historie obcí a přilehlého okolí

Jezvecký HASIČÁK

Jezvé má po sto letech opět své vlastní pivo!

V sobotu 28. května 2016 se v hospodě Hasičárna v Jezvé odehrála historická událost – křest piva Jezvecký HASIČÁK.

Podnětem pro stvoření piva byl nápad pana Romana Hejny, obchodního zástupce pivovaru Cvikov, podpořit vznik nového regionálního piva. Chuť a receptura piva Jezvecký Hasičák 11° byla konzultována přímo s hospodským Martinem Šimončičem. Jedná se o filtrovaný, nepasterovaný, spodně kvašený, světlý ležák, vařený dvourmutovou technologií z Plzeňského sladu, Žateckého chmele a vody z vlastního cvikovského vrtu. Vyznačuje se zlatavou barvou, která je zvýrazněna jiskrnou čirostí. Jemná filtrace snižuje kvasničnou chuť tohoto piva. Díky tomu, že Jezvecký Hasičák není pasterizovaný, zůstává zachována čerstvá a osvěžující chuť.

Roman Hejna s obrazem původně určeným ke křtu, který jsme si nechali vyrobit. Tento obraz bude navždy viset v hospodě a připomínat tento slavný den.

DSC_0279

Název piva „Jezvecký HASIČÁK“, který Martina nejvíce zaujal a který jsme drželi v tajnosti až do křtu piva, vymyslela paní Iveta Fletcherová

Logo piva a všechny ostatní grafické věci vytvořil pan David Brož z reklamní agentury VB design, která celou akci zajišťovala po grafické stránce.

DSCF6107

Původní historickou láhev z pivovaru v Jezvé, která byla použita ke křtu, hospodě věnoval jezvecký patriot pan Slávek Vrzal.

Program celého odpoledne jsme vymysleli spolu s Martinem. Oba dva máme velice rádi historii a tak jsme se snažili svými nápady ukázat, jak asi mohl vypadat život v Jezvé před sto lety. Řekli jsme si několik kritérií, podle kterých budeme při přípravě křtu postupovat. Asi nejdůležitější z kritérií bylo upřednostnit regionální účinkující, kteří budou mít stejné cítění jako my.  To se nám myslím povedlo velice dobře a kromě flašinetáře, byli všichni z blízkého okolí dříve zvaného Polzenthal. Také jsme nechtěli použít žádné mikrofony a podobně. Někteří hosté možná neslyšeli co se přesně odehrává, ale kdo chtěl tak slyšel všechno, anebo si to může přečíst zde. Všechno bylo velké divadlo, které nás neuvěřitelně bavilo a které bylo tak přesvědčivé, že se nás hosté chodili ptát, jestli je to opravdový továrník Nosakowitz – to byla pro nás ta nejlepší odměna.

Ke křtu přivezl Wilhelma Nosakowitze ve svém Oplu Kapitan z roku 1937 pan Jiří Poživil z České Lípy. Mnoho hostů si u jeho krásného Opla udělalo nádherné fotografie.

Roli křtícího továrníka Wilhelma Nosakowitze skvěle zahrál hostinského kamarád pan Martin Potůček. Naučit se nezvyklý text nebylo vůbec jednoduché a zaslechl jsem historku, že panu Potůčkovi během učení zazvonil telefon a on se představil jako Wilhelm Nosakowitz.

Po křtu piva Petr Fletcher zdvihl korbel piva nad hlavu a zvolal „Ať žije Jezvecký Hasičák“ a nové pivo sklidilo mohutný potlesk

Křtu se také zúčastnil pan Milan Bizoň z Testovací stanice holubů Podlesí a jeho poštovní holubi. Ke stému výročí posledního vaření jezveckého piva bylo symbolicky vypuštěno sto poštovních holubů, kteří se jako rozletěli do celého světa se zprávou o křtu našeho nového piva. Bylo to velice působivé a mnoho hostů vidělo poprvé v životě start závodních holubů.

Celým programem se prolínala hudba flašinetáře pana Martina Štěpánka z Vysoké nad Jizerou. On svým sympatickým vystupováním i svou nevtíravou produkcí skvěle podkresloval celý program a dokonale navodil atmosféru roku 1916

_n

Své umění předvedli i členové skupiny historického šermu z České Lípy, kteří na počest křtu piva vypálili z děla čestnou salvu. Šermíři předváděli své umění i své zbraně a získali si srdce mnoha dětí a nejen jich.

Pivovar Cvikov nám na křest našeho piva zapůjčil svůj pivovarský vůz. I zde vznikaly nádherné fotografie

IMG_2923

Majitel musea Achilles pan Radek Doleček z Horní Police zde vystavil část své unikátní sbírky velocipédů hornopolické továrny Achilles. Jeho expozice sklízela zaslouženou pozornost a návštěvníci, kteří měli zájem se dozvěděli informace, které se jinde nedoví.

Nesmím zapomenout také na divadlo pana Jiřího Herana z Horní Police, které všechny velice pobavilo. Já jsem vystoupení pana Herana viděl poprvé a sledoval jsem hlavně reakci dětí, které vystoupení pana Herana zcela pohltilo.

Úžasným asistentem pana Nosakowitze byl ve svém sudetském kroji pan Martin Vraný.

Se svými historickými kočárky nás navštívila také paní Lenka Špačková z Mimoně. Škoda, že se zdržela jen krátce, její kočárky se líbily a budily pozornost. Byl jsem rád, že si na nás našla chvíli ve svém velice nabitém programu.

Velký dík si také zaslouží všichni hosté, kteří přišli nové pivo přivítat a ochutnat a především ti, kteří přišli v dobovém oblečení. Kromě výše uvedených jste zde mohli potkat továrníky, pradlenu, brusiče nožů, truhláře, selky, rytíře i princezny, hochštaplery, kurtizány, dámy v róbách i mnicha.

Během křtu celého dne panovala mezi hosty, kterých přišlo požehnaně, skvělá nálada a spokojenost s pivem, ale i s ostatním občerstvením. Snědlo se mnoho jídla a vypilo se mnoho piva i ostatních nápojů. Všichni, kteří se křtem piva Jezvecký HASIČÁK pomáhali můžou být hrdí, že se akce podařila. Pivo jsme důstojně a originálně přivítali a hosté se podle ohlasů dobře bavili.

Wilhelm Nosakowitz popřál Jezveckému HASIČÁKU aby všem chutnal, přinášel radost a uspokojení. Já se k tomuto přání  připojuji a vás všechny zvu, zastavte se v Jezvé v hospodě Hasičárna, poseďte a ochutnejte naše a doufám, že i Vaše nové pivo. Několik fotografií ze křtu:

DSCF9516 DSCF9504 DSCF9509 DSCF9507 IMG_2649 IMG_2667 IMG_2721  IMG_2795  OLYMPUS DIGITAL CAMERA IMG_2831 DSC_0263 OLYMPUS DIGITAL CAMERAIMG_2851 DSC_0270 IMG_2692 IMG_2698 IMG_2771 IMG_2681 IMG_2695 IMG_2727 IMG_2730 IMG_2718 IMG_2683 IMG_2933  IMG_2665  IMG_2869  IMG_2898 IMG_2893 DSC_0288 DSC_0290 IMG_2761 IMG_2764 IMG_2766  IMG_2939